FAQ

FAQ (často kladené otázky) shrnují pravidla a pokouší se odpovídat na nejčastější otázky. Pokud tu svůj dotaz nenajdete, neváhejte se obrátit na adminy hry (předtím ale ještě doporučujeme znovu si důkladně projít web).

Je hra ke stažení? Platí se něco? Je hra věkově omezená?
Můžu hrát i když jsem Slovák, neumím moc gramatiku apod.?
Je nutné, abych pro hraní četl Eragona a další knihy z Odkazu dračích jezdců,…?
Mám problém, dotaz. Na koho se mohu obrátit?
Nejde mi zaregistrovat se na fórum/Nedošel mi potvrzovací mail.
Co je to „DRAO“?
Co je to “MH“ příspěvek?
Kdo je to „Posel“?
Kdo je to „NPC“?
Co je to „topic“?
Můžu být PJ – vypravěč v questu?
Jak je to s herním časem?
Musím mít pro hru načtená všechna pravidla a reálie?

Je hra ke stažení? Platí se za hraní něco?

DRAO není grafická hra na stažení. Hraje se pouze zde na herním fóru (odkaz v horním menu), a to formou RPG, kdy píšete „příběhy“ společně s ostatními hráči. Jde vlastně o onlinové Dračí doupě. Za hru se samozřejmě neplatí, nemáme žádný systém herních odměn za peněžní příspěvky. Pokud zatoužíte přispět na chod webu, můžete na srazu třeba pozvat admin team na oběd ;)

Hra není nijak věkově omezená, nicméně upozorňujeme, že herní svět je mimo jiné inspirován evropským středověkem a může obsahovat témata nevhodná pro mladší hráče. Vedení hry žádným způsobem neručí za příspěvky jednotlivých uživatelů.

Můžu hrát i když jsem Slovák, neumím moc gramatiku apod.?

Ano. Slováky samozřejmě vítáme a po nikom nevyžadujeme perfektní znalost gramatiky. Jazykové i vyjadřovací schopnosti hráčů jsou na různých úrovních, z hlediska čitelnosti ale doporučujeme, aby si jazykově slabší hráči před odesláním svůj příspěvek vždy zkontrolovali či nechali projít korekturou (např. Wordem apod.).

Je nutné, abych pro hraní četl Eragona a další knihy z Odkazu dračích jezdců…?

Ne. Paoliniho knihy jsou pro naši hru pouze inspirací, za téměř 10 let své existence si jeho svět přetvořila k obrazu svému a v aktuální době jde spíše o unikátní fantasy svět než přímo o hru na motivy Odkazu dračích jezdců. Veškeré relevantní informace ohledně našeho herního světa naleznete v sekci „Herní reálie“.

Mám problém, dotaz. Na koho se mohu obrátit?

Obraťte se prosím na vedení hry prostřednictvím sekce „Questy, diplomacie a dotazy“ v pravém horním menu na fóru. Odpověď vám přijde co nejdříve soukromou zprávou.

Nejde mi zaregistrovat se na fórum/Nedošel mi potvrzovací mail.

Zkontrolujte si svůj „spam box“ a počkejte, někdy registrační e-mail dorazí i s hodinovým zpožděním. Pokud vám e-mail ani po této době nedojde, neváhejte kontaktovat vedení přes návštěvní knihu; administrátoři vám vaši registraci do týdne potvrdí ručně. Nezapomeňte ke vzkazu připojit svou přezdívku, se kterou jste se na fóru registrovali.

Co je to „DRAO“?

„DRAO“ je zkratka pro název našeho projektu – tedy Dragon Riders – Alagaësia online. Zkráceně se užívá i název „DR“. Hra samotná byla vytvořená mezi roky 2005/2006, kdy začínala jako fanlisting.

Co je to “MH“ příspevek?

MH, je zkratkou pro „mimo-hru“. Takto je označován příspěvek nebo část textu, která se netýká hry a je většinou adresována spoluhráči. Často se tímto způsobem hráči mezi sebou upozorňují na nějaké herní přešlapy (např. když hráč odejde z místnosti, aniž by si všiml, že mu v předchozím příspěvku někdo zatarasil cestu), nebo prostě komentují dění z pohledu hráče.

Kdo je to „Posel“?

„Posel“ je herní postava („vypravěč“), nad kterou mají moc všichni administrátoři. Používá se k oznamování důležitých změn, pravidel, upozornění a také k zasahování do děje jakožto „faktor náhody“. Neslouží jako NPC, tudíž se s ním nemůžete setkat přímo ve hře.

Kdo je to „NPC“?

Za “NPC“ je považována ta postava, která nepatří žádnému hráči, ale přesto se určitým způsobem účastní děje. Z anglického no-player character, příp. non-playable character nebo no-player class, jde tedy o postavu neovládanou přímo hráčem. Přímo manipulovat s NPC může většinou vypravěč konkrétního questu, případně vedení hry. Hráči však mohou s NPC komunikovat či ho zmínit při své hře; většinou jde o „veřejné osoby“, například hostinský, servírka, prodavačka,… V questech vás s nimi seznámí vypravěč, ve volné hře najdete seznam přítomných NPC vždy v prvním příspěvku herního topicu.

Za NPC se mohou také považovat např. rodinní příslušníci vaší postavy.

Co je to „topic“?

„Topic“ je anglické označení pro „téma“ – na fóru označuje jak téma hovoru, tak jednotlivé herní lokality, například „Chrám dračích vajec“ nebo offtopicová témata typu „Škola“, „Hudba“ apod. Termín „offtopic“ (OT), „mimo téma“, označuje mimotématické příspěvky, tedy ty, které se netýkají přímo toho, o čem je zrovna řeč.

Můžu být PJ – vypravěč v questu?

Ano, každý hráč může vytvořit svůj vlastní miniquest. Máte-li na nějaký nápad, napište přes formulář žádostí („Questy, diplomacie a dotazy“ v horním menu) kostru svého questu (dle příslušné formy) a někdo z vedení váš návrh buď schválí a přesune ho mezi aktivní questy, nebo se s vámi blíže domluví prostřednictvím soukromých zpráv na detailech vašeho příběhu.

Jak je to s herním časem?

1 herní den = 1 reálný týden (pondělí/úterý = ráno, úterý/čtvrtek = odpoledne, pátek/sobota = večer, neděle = noc). Pokud hráči nestíhají zahrát situaci za jeden týden, mohou zpětně den dohrávat.

Aby bylo zajištěné, že nebudete půl roku čekat, než vám drak alespoň trochu vyroste, je zařízený systém „časových skoků“, ke kterým dochází vždy na začátku měsíce a herní čas se posune o několik dní kupředu. Jeden náš měsíc má 30 dní, rok má tedy 360 dní. Kolikátý je zrovna den, jaké je roční období a jaké počasí aktuálně převládá se dočtete vždy v bočním menu. Přehled měsíců a svátků je k nalezení v Herních reáliích -> Kalendář.

Tento čas neplatí pro questy a miniquesty, které mají své unikátní tempo určované vypravěčem.

Nezapomeňte, že naše hra se odehrává dlouho po událostech v knižní předloze.

Musím mít pro hru načtená všechna pravidla a reálie? 

Ano i ne. Před vstupem do hry důrazně doporučujeme načíst si všechno v bočním menu zde na webu – Herní pravidla, Psaní herních příspěvků, Vaše postava… Výjimku tvoří Herní reálie; ty je vhodné přečíst si alespoň  povrchně, zejména informace k vámi vybrané rase a alespoň něco málo k hernímu světu; bez toho se při psaní své karty rozhodně neobejdete. Naopak znalost svátků, dalších detailních herních reálií a tak dále samozřejmě vyžadována není – jde spíše o podrobnosti pro nadšence, kteří si potrpí na precizní hru. Starší hráči vás na případné chyby ve vašich příspěvcích jistě upozorní.

Herní fórum

PartneřiSpousta informací je k přečtení přímo na novém fóru (odkaz vlevo), a to přímo ve sloupku vpravo v sekci Reálie.

Kupte nám kafe
„Přátelství je součást lidského štěstí.“ Jan Werich